| Part Number | 5-102699-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 207650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102699-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102699-7 |
|---|---|
| Termination Method | Press Fit |
| Contact Material | Copper-Nickel-Tin |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 21.21 x 10.16 x 11.17 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 10.16 mm |
| Product Height | 11.17 mm |
| Product Length | 21.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102699-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 22 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104746-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 449141401.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 5.7mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172064-0012.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE840124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-2.pdf |
|
Molex | MINIFIT JR RA SR PEG TIN 5CKT GLOW WIRE Download PDF datasheet for 1726480105.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-101402LF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin lead, 13+13 contacts Download PDF datasheet for M80-8672622.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-147377-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 10131318-2411100LF.pdf |