| Part Number | 5-104809-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 378770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104809-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104809-7 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Dimensions | 22.86 x 6.66 x 13.59 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 6.66 mm |
| Product Height | 13.59 mm |
| Product Length | 22.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104809-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761603-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-104433-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0878321220.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10130664-3D0050LF WIPOWA STORAGE BUSB - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015680207.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503552-1020.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-5177986-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5031542090.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 30 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5019313070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD Blister Pack Download PDF datasheet for 1-1241050-0.pdf |