| Part Number | 5-1375583-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 686150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-1375583-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-1375583-5 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 17.78 x 6.68 x 14.21 mm |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 245 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 6.68 mm |
| Product Height | 14.21 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-1375583-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 100 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT300224.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3431-6302RB.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0547220164.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901301216.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-110HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 102203-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK770347G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 64 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE664124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43879-6054.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS ST Download PDF datasheet for 0314101201.pdf |