| Part Number | D38999 26WF11SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 298940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WF11SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WF11SN |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Maximum Voltage Rating | |
| Gender | PL |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 19-11 |
| Contacts Classification | 11Signal |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Drawing_URL | |
| Product Diameter | 38.48 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WF11SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 26 POS Crimp ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26ME26SN.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 12 POS CRMP ST CBL MNT 12TERM Download PDF datasheet for MS3476W14-12S-LC.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 12 POS ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MA1LAE1200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 12 POS Crimp ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS76-19-12SN059.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JG39PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JG39PN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FE35SB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Circular DIN F 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5212047-1.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6804.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MH35SN.pdf |