| Part Number | ADC122S051CIMM NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 210190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC122S051CIMM NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC122S051CIMM NOPB |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Power Dissipation | 0.009 mW |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Rad Hard | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Supplier Package | MSOP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Voltage Supply Source | Single |
| Differential Nonlinearity | -1/1.3 LSB |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Input Voltage | 5.25 V |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Architecture | SAR |
| Signal to Noise Ratio | 72.5 dB |
| Full Scale Error | ±1.5 LSB |
| Voltage Reference | Supply |
| Digital Supply Support | No |
| Differential Input | No |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Resolution | 12 Bit |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Package | 8MSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADC122S051CIMM NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 108ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCM4201PWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 16-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8410IRGZT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 110ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1270BCAI+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC101S101CIMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1271IBPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 20-bit Serial 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for DDC112Y 2K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 125ksps 24-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1258IRTCR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5361-DZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7886SDBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX186DEPP+.pdf |