| Part Number | BQ24315DSGT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 143080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Protection Li-Ion 1500mA 5.5V 8-Pin WSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24315DSGT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24315DSGT |
|---|---|
| Output Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 1500 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | WSON EP |
| Product Dimensions | 2 x 2 x 0.75 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8WSON EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24315DSGT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Battery Charger NiMH 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for DS2710G+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2200mA 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24105IRHLRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24196RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24074RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-lon 800mA 4.2V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24210DQCT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.2V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25101YFPR.pdf |
|
Microchip | Battery Charger Controller Li-FePO4 130mA to 1100mA 7.2V 10-Pin DFN Download PDF datasheet for MCP73223-C2TI MF.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694002DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ29707DSER.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2000mA 4.2V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2615GQ-Z.pdf |