| Part Number | LM2842XQMK NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 898460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 6-Pin TSOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2842XQMK NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2842XQMK NOPB |
|---|---|
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Product Dimensions | 2.97 x 1.65 x 0.87 mm |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Supplier Package | TSOT |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Type | Step Down |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 6TSOT |
| Replacement Part Number | PART-LM2842XQMK NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS542941PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 10-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS54341DPRT.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 3V to 40V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCP3064BMNTXG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54340DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R Download PDF datasheet for LM22678TJE-5.0 NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 16V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP1496SGJ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63000DRCTG4.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 28V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54283PWPR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 5.5V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NCP3135MNTXG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22672MRE-5.0 NOPB.pdf |