| Part Number | TLV1572IDR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 238320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 8-Pin SOIC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV1572IDR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV1572IDR |
|---|---|
| Input Type | Voltage |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Architecture | SAR |
| Sample and Hold | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Mounting | Surface Mount |
| Full Scale Error | 0.2 % of FSR |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Differential Input | No |
| Sampling Rate | 1.25 Msps |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Input Voltage | 5 V |
| Digital Supply Support | No |
| Typical Power Dissipation | 25 mW |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, 4-Wire, SPI, QSPI) |
| Resolution | 10 Bit |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage Reference | External |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLV1572IDR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC 2-CH Pipelined 250Msps 14-Bit 64-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for ADS42JB49IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 40Msps 12-bit Parallel 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ADC12D040CIVS NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7835EB 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for ADC0820CCWM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC122S021CIMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDWG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 4ksps 31-bit Serial 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1282IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 30sps 12-bit Parallel 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for ICL7109CPL+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7835E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 3.125ksps 20-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for DDC114IRTCR.pdf |