TPS61097-33DBVR Texas Instruments
TPS61097-33DBVR Images
Please contact us for more photos of TPS61097-33DBVR
Part Number TPS61097-33DBVR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Up 0.9V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level TPS61097-33DBVR
Datasheet download TPS61097-33DBVR.pdf
Request Quotation for TPS61097-33DBVR
TPS61097-33DBVR Specifications
Part Number TPS61097-33DBVR
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Output Current 0.2 A
Number of Outputs 1
Switching Regulator Yes
Pin Count 5
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Type Step Up
MSL Level 1
Minimum Input Voltage 0.9 V
Product Dimensions 2.9 x 1.6 x 1.15 mm
Line Regulation 0.5 %
Efficiency 95 %
Lead Finish Gold
Maximum Input Voltage 5.5 V
Supplier Package SOT-23
Output Type Fixed
Load Regulation 0.5 %
Output Voltage 3.3 V