| Part Number | TPS62400QDRCRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 182140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Dual Step Down 2.5V 6V 10-Pin SON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS62400QDRCRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS62400QDRCRQ1 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Efficiency | 95 % |
| Number of Outputs | 2 |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Output Current | 0.4|0.6 A |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 6 V |
| Supplier Package | SON |
| Minimum Input Voltage | 2.5 V |
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 0.6 to 6 V |
| Type | Step Down |
| Pin Count | 10 |
| Product Dimensions | 3.1(Max) x 3.1(Max) x 0.95(Max) |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Switching Frequency | 2250 kHz |
| Package | 10SON |
| Replacement Part Number | PART-TPS62400QDRCRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 20V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2734XMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2852YMXAX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 11-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS6209718RWKR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2674MX-ADJ NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 16V 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2259DJ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2672MX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2674LD-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for LMR14050SDDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 12-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for DCR010503U.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 28-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54615PWP.pdf |