| Part Number | TPS65101RGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 262920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LCD DRVR 3.3V 5V 24-Pin VQFN EP T R |
| Category | Displays Components |
| Family | LCD Driver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS65101RGER |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS65101RGER |
|---|---|
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.88 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 3300 mW |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Maximum Clock Frequency | 2.1 MHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 5.8 V |
| Pin Count | 24 |
| Package | 24VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS65101RGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LCD DRVR 3.3V 5V 24-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS65101PWPR.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 30DIGIT 2.5V 3.3V 5V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for PCF85134HL 1.118.pdf |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 3.3V 5V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65124RGTT.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD DRVR 3V 3.3V 5V 80-Pin TQFP - |
|
NXP | LCD DRVR 20DIGIT 2.5V 3.3V 5V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8576DT 2.118.pdf |
|
Seiko Instruments | - - |
|
ON Semiconductor | LCD DRVR 3.3V 5V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for LC75813T-E.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 4DIGIT 3.3V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8553DTT AJ.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 197-Pin Bare Die Waffle Download PDF datasheet for PCF8532U 2DA 1,026.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 12DIGIT 3.3V 5V 44-Pin PQFP T R Download PDF datasheet for OM4068H 2,518.pdf |