| Part Number | TPS65132WRVCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 284330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LCD DRVR 2.5V to 5.5V 20-Pin WQFN T R |
| Category | Displays Components |
| Family | LCD Driver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS65132WRVCR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS65132WRVCR |
|---|---|
| Supplier Package | WQFN |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Maximum Clock Frequency | 0.1 MHz |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4 x 3 x 0.75(Max) |
| Package | 20WQFN |
| Replacement Part Number | PART-TPS65132WRVCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PCF8537BH 1,518.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 1.8 to 5.5V 110-Pin DIE Tray Download PDF datasheet for PCF85133U 2DA 1Z.pdf |
|
ROHM | LCD DRVR 2.7V to 5.5V 331-Pin DIE Download PDF datasheet for ML9479EDVWA.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for PCA85134H Q900 1,1.pdf |
|
ROHM | LCD DRVR 2.5V to 5.5V 32-Pin QFP Download PDF datasheet for BU9729K.pdf |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65150RGER.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 12DIGIT 3.3V 5V 44-Pin PQFP T R Download PDF datasheet for OM4068H 2,518.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD DRVR 3.3V 100-Pin TQFP - |
|
NXP | LCD DRVR 20DIGIT 2.5V 3.3V 5V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF85176T 1,118.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 1.8V to 5.5V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA8546ATT AJ.pdf |