| Part Number | TPS65150RGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 725680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 24-Pin VQFN EP T R |
| Category | Displays Components |
| Family | LCD Driver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS65150RGER |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS65150RGER |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 3300 mW |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Operating Supply Voltage | 1.8 to 6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Maximum Clock Frequency | 1.38 MHz |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.88 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Package | 24VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS65150RGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LCD DRVR 3.3V 5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65100RGER.pdf |
|
Texas Instruments | LCD Driver 2.6V to 6V 56-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS65642AYFFR.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 3.3V 5V 56-Pin VSO T R Download PDF datasheet for PCF8578T 1,118.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 12DIGIT 3.3V 5V 40-Pin VSO T R Download PDF datasheet for PCF8566T 1,118-XYZ.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 20DIGIT 2.5V 3.3V 5V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8576DT 2.118.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 1.5V to 5.5V 168-Pin DIE Tray Download PDF datasheet for PCF2119RU 2 F2Z.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD DRVR 3.3V 100-Pin TQFP - |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 3.3V 5V 24-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS65101PWP.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD DRVR 3V to 3.6V 121-Pin PF-BGA Download PDF datasheet for S1D13A04F00A100.pdf |
|
ROHM | RHOML9042-54CVWA-5016 OKI LCD DRIVER Download PDF datasheet for ML9042-54CVWA-5016.pdf |