| Part Number | MAX1748EUE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 790090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LCD DRVR 3.3V 5V 16-Pin TSSOP |
| Category | Displays Components |
| Family | LCD Driver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1748EUE+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1748EUE+T |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Power Dissipation | 755 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clock Frequency | 1.15 MHz |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1748EUE+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Seiko Instruments | - - |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 3.3V 5V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65124RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Dual Output LCD Bias 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS65132AYFFR.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 2.5V to 5.5V 244-Pin DIE Tray Download PDF datasheet for PCA8539DUG DAZ.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 20DIGIT 2.5V 3.3V 5V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PCF85176H 1,518.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PCF8537BH 1,518.pdf |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 4.5DIGIT 3.3V 5V 9V 40-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for MM5483N NOPB.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V 197-Pin Bare Die Waffle Download PDF datasheet for PCF8532U 2DA 1,026.pdf |
|
Seiko Instruments | - - |
|
NXP | LCD DRVR 2V to 6V 56-Pin VSO T R Download PDF datasheet for PCF8576CT 1,518.pdf |