| Part Number | IL300-DEFG-X016 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 667600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP-8A |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IL300-DEFG-X016 |
| Datasheet download |
| Part Number | IL300-DEFG-X016 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Minimum Isolation Voltage | 5300 |
| Typical Forward Voltage | 1.25 |
| Output Type | DC |
| Maximum Reverse Voltage | 5 |
| Supplier Package | PDIP-8A |
| Maximum Input Current | 60 mA |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Forward Voltage | 1.5 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Input Type | DC |
| Maximum Power Dissipation | 210 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10.16 x 6.6 x 3.81 mm |
| Package | 8PDIP-8A |
| Replacement Part Number | PART-IL300-DEFG-X016 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC 1-CH 6-Pin SO Embossed T R Download PDF datasheet for TLP2768A(TP,E(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for 4N35SR2M.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC 1-CH 5-Pin SO Download PDF datasheet for TLP2362(E(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-0661-000E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for 4N35VM.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7231MDWR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler AC DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-3700-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for SFH6319T.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-C87A-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2530-000E.pdf |