CRCW040220K0FKEDC Vishay
CRCW040220K0FKEDC Images
Please contact us for more photos of CRCW040220K0FKEDC
Part Number CRCW040220K0FKEDC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 20K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW040220K0FKEDC
Datasheet download CRCW040220K0FKEDC.pdf
Request Quotation for CRCW040220K0FKEDC
CRCW040220K0FKEDC Specifications
Part Number CRCW040220K0FKEDC
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Type Thick Film
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Rad Hard No
Resistance Value 20 kOhm
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm