CRCW0402240RFKED Vishay
CRCW0402240RFKED Images
Please contact us for more photos of CRCW0402240RFKED
Part Number CRCW0402240RFKED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 240 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW0402240RFKED
Datasheet download CRCW0402240RFKED.pdf
Request Quotation for CRCW0402240RFKED
CRCW0402240RFKED Specifications
Part Number CRCW0402240RFKED
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 240 Ohm
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm