CRCW040256R0FKEDHP Vishay
CRCW040256R0FKEDHP Images
Please contact us for more photos of CRCW040256R0FKEDHP
Part Number CRCW040256R0FKEDHP
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 56 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW040256R0FKEDHP
Datasheet download CRCW040256R0FKEDHP.pdf
Request Quotation for CRCW040256R0FKEDHP
CRCW040256R0FKEDHP Specifications
Part Number CRCW040256R0FKEDHP
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Power Rating 0.125 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Termination Style Wraparound
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3
Resistance Value 56 Ohm
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Rad Hard No
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm