CRCW0805249KFKEAC Vishay
CRCW0805249KFKEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW0805249KFKEAC
Part Number CRCW0805249KFKEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 249K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW0805249KFKEAC
Datasheet download CRCW0805249KFKEAC.pdf
Request Quotation for CRCW0805249KFKEAC
CRCW0805249KFKEAC Specifications
Part Number CRCW0805249KFKEAC
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.45
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
MSL Level 1
Tolerance 1 %
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.125 W
Case Size 0805
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Type Thick Film
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Supplier Package 0805
Max Processing Temp 260
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Termination Style Wraparound
Resistance Value 249 kOhm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 2 mm