CRCW251210R0FKEH Vishay
CRCW251210R0FKEH Images
Please contact us for more photos of CRCW251210R0FKEH
Part Number CRCW251210R0FKEH
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 10 Ohm 1% 1W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Blister T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW251210R0FKEH
Datasheet download CRCW251210R0FKEH.pdf
Request Quotation for CRCW251210R0FKEH
CRCW251210R0FKEH Specifications
Part Number CRCW251210R0FKEH
Power Rating 1 W
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 6.3 x 3.15 x 0.6
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Type Thick Film
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 10 Ohm
Package Type SMD
Rad Hard No
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Case Size 2512
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Supplier Package 2512
Product Depth 3.15 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 6.3 mm