| Part Number | IHLP1616BZER4R7M11 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 829690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 1.7A 1616 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IHLP1616BZER4R7M11 |
| Datasheet download |
| Part Number | IHLP1616BZER4R7M11 |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.7 x 4.31 x 2 mm |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | High Current |
| Tolerance | 20 % |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 1616 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 4.31 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 4.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-IHLP1616BZER4R7M11 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 15% 1KHz 14Q-Factor Ferrite 1.3A T R Download PDF datasheet for SRR1208-151YL.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 2.7A 1008 T R Download PDF datasheet for MAMK2520T1R0M.pdf |
|
NIC Components | Shielded Power Inductors Download PDF datasheet for NPIM74P220MTRF.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 10.4uH 41.7uH 10% 3.8A 1.89A T R Download PDF datasheet for P0177NLT.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 470nH 20% 25.2MHz 40Q-Factor Ferrite 545mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-R47ML.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 4.5A T R Download PDF datasheet for SRP4020TA-1R5M.pdf |
|
Eaton | INDUCTOR, DUAL 100UH,SDRI, SMT,4PADS - |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 100nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 320mA T R Download PDF datasheet for AIAC-1008C-R10K-T.pdf |
|
Vishay | Ind Common Mode Choke Wirewound 260Ohm 20% 100MHz 310mA 1206 T R Download PDF datasheet for ICM1206ER261M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 3.2A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232DZER330M11.pdf |