MCW0406MC4641FP500 Vishay
MCW0406MC4641FP500 Images
Please contact us for more photos of MCW0406MC4641FP500
Part Number MCW0406MC4641FP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0406 4.64K Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCW0406MC4641FP500
Datasheet download MCW0406MC4641FP500.pdf
Request Quotation for MCW0406MC4641FP500
MCW0406MC4641FP500 Specifications
Part Number MCW0406MC4641FP500
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Supplier Package 0406
Product Dimensions 1 x 1.5 x 0.3
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Operating Temperature -55 to 175 °C
Max Processing Temp 260
Case Size 0406
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Resistance Value 4.64 kOhm
Power Rating 0.25 W
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Product Depth 1.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm