PFRR0402Y1002WBT Vishay
PFRR0402Y1002WBT Images
Please contact us for more photos of PFRR0402Y1002WBT
Part Number PFRR0402Y1002WBT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 10KOhm 0.05% 1 20W \u00b110ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PFRR0402Y1002WBT
Datasheet download PFRR0402Y1002WBT.pdf
Request Quotation for PFRR0402Y1002WBT
PFRR0402Y1002WBT Specifications
Part Number PFRR0402Y1002WBT
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Size 0402
Rad Hard No
Type Thin Film
Operating Temperature -55 to 155 °C
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin|Lead Over Nickel
Pin Count 2
Case Style Molded
Package Dimensions 1.64 x 0.86 x 1.02 mm
Temperature Coefficient ±10 ppm/°C
Supplier Package 0402
Tolerance 0.05 %
Resistance Value 10 kOhm
Power Rating 1/20 W
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.86 mm
Product Height 1.02 mm
Product Length 1.64 mm