| Part Number | SMC3K36CA-M3 57 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 767790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Directional 36V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMC3K36CA-M3 57 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMC3K36CA-M3 57 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 58.1 V |
| Test Current | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 40 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 36 V |
| Product Dimensions | 7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.6(Max) |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Maximum Peak Pulse Current | 51.6 A |
| Configuration | Single |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Screening Level | Military |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMC3K36CA-M3 57 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS18VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ5.0A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 150W 2-Pin Micro SMP T R Download PDF datasheet for MSP5.0A-M3 89A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15A-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T6V8CA.pdf |
|
Leshan Radio | Diode TVS Single Uni-Directional 5V 250W 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for LESD3Z5.0T1G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ40CAHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 5A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12.8V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE15A-E3 54.pdf |