BZX84C20 Fairchild Semiconductor
BZX84C20 Images
Please contact us for more photos of BZX84C20
Part Number BZX84C20
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 20V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C20
Datasheet download BZX84C20.pdf
Request Quotation for BZX84C20
BZX84C20 Specifications
Part Number BZX84C20
Maximum Power Dissipation 350 mW
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Maximum Zener Impedance 55 Ohm
Product Dimensions 2.92 x 1.3 x 0.93 mm
Nominal Zener Voltage 20 V
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 16.2 mV/K
ESD Protection No
MSL Level 1
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Pin Count 3
Test Current 5 mA
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C