BZX84C3V6-7-F Diodes Incorporated
BZX84C3V6-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C3V6-7-F
Part Number BZX84C3V6-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.6V 6% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C3V6-7-F
Datasheet download BZX84C3V6-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C3V6-7-F
BZX84C3V6-7-F Specifications
Part Number BZX84C3V6-7-F
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 90 Ohm
Screening Level Commercial
Supplier Package SOT-23
MSL Level 1
Maximum Power Dissipation 350 mW
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.75 mV/°C
Lead Finish Matte Tin
Zener Voltage Tolerance 6 %
ESD Protection No
Pin Count 3
Max Processing Temp 260
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
Mounting Surface Mount
Nominal Zener Voltage 3.6 V
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 150 °C