| Part Number | 61083-184400LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 511200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 180 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-184400LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-184400LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Brass |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 77.8 x 6 x 7.7 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Gender | PL |
| Pitch | 0.8 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Product Length | 77.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-184400LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-112HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026202071.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450421.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559170810.pdf |
|
Molex | 0.4 B B PLUG ASSY 8CKT HIGH BARRIER PKG - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PL 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-641437-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878331820.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK750147G.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 3 contacts Download PDF datasheet for M20-9990345.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board F 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0541670208.pdf |