98401-402A12LF Amphenol-FCI
98401-402A12LF Images
Please contact us for more photos of 98401-402A12LF
Part Number 98401-402A12LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST SMD T R
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level 98401-402A12LF
Datasheet download 98401-402A12LF.pdf
Request Quotation for 98401-402A12LF
98401-402A12LF Specifications
Part Number 98401-402A12LF
Mounting Surface Mount
Gender HDR
Body Orientation Straight
Termination Method Solder
Rad Hard No
Pitch 2.54 mm
Replacement Part Number PART-98401-402A12LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 98401-402A12LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Conn Unshrouded Header HDR 1 POS Solder ST Thru-Hole
Download PDF datasheet for 5-146278-1.pdf
AVX
Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole
Download PDF datasheet for 008289034009213.pdf
Molex
Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag
Molex
Conn Shrouded Header HDR 2 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray
TE Connectivity
Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole