08055C473M4T2A AVX
08055C473M4T2A Images
Please contact us for more photos of 08055C473M4T2A
Part Number 08055C473M4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C473M4T2A
Datasheet download 08055C473M4T2A.pdf
Request Quotation for 08055C473M4T2A
08055C473M4T2A Specifications
Part Number 08055C473M4T2A
Case Size 0805
Supplier Package 0805
Tolerance 20 %
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Package Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 0805
Pin Count 2
Military Standard
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.047 uF
Failure Rate 4
Moisture Sensitivity Level 1
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94 mm
Product Length 2.01 mm