1808GC152KAT1A AVX
1808GC152KAT1A Images
Please contact us for more photos of 1808GC152KAT1A
Part Number 1808GC152KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0015uF 2000V X7R 10% SMD 1808 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1808GC152KAT1A
Datasheet download 1808GC152KAT1A.pdf
Request Quotation for 1808GC152KAT1A
1808GC152KAT1A Specifications
Part Number 1808GC152KAT1A
Product Dimensions 4.57 x 2.03 x 2.03 mm
Package/Case 1808
Military Standard
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 2 kV
Tolerance 10 %
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Case Size 1808
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 0.0015 uF
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Failure Rate B
Construction Flat
Product Depth 2.03 mm
Product Height 2.03(Max) mm
Product Length 4.57 mm