CM05X7R473K16AH AVX
CM05X7R473K16AH Images
Please contact us for more photos of CM05X7R473K16AH
Part Number CM05X7R473K16AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.047uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM05X7R473K16AH
Datasheet download CM05X7R473K16AH.pdf
Request Quotation for CM05X7R473K16AH
CM05X7R473K16AH Specifications
Part Number CM05X7R473K16AH
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 250 °C
Construction Flat
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Case Size 0402
Dielectric
Failure Rate
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Military Standard
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 0.047 uF
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Package/Case 0402
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm