| Part Number | VC120626F540RP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 588680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Var 20VAC 26VDC 200A 33V 1206 SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Varistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | VC120626F540RP |
| Datasheet download |
| Part Number | VC120626F540RP |
|---|---|
| Varistor Voltage | 33 V |
| ESD Protection | Yes |
| Maximum DC Voltage Rating | 26 V |
| Size Code | 1206 |
| Tolerance Voltage | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Style | Wraparound |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Maximum Surge Current | 200 A |
| Technology | Multilayer |
| Type | Surface Mount |
| Package Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.7 mm |
| Capacitance Value | 600 pF |
| Clamping Current | 1 A |
| Clamping Voltage | 54 V |
| Energy | 0.7 J |
| Supplier Package | 1206 |
| Maximum AC Voltage Rating | 20 V |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.7 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-VC120626F540RP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Var 42VAC 60VDC 250A 76V 1210 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS121060J121DP.pdf |
|
TDK | Var MOV 130VAC 170VDC 6000A 205V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72214S2131K101.pdf |
|
AVX | Var MLV 21VAC 30VDC 30A 41V 0603 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS060330A650RP.pdf |
|
Abracon | Var 6.4VAC 5.5VDC 3A 10V to 14V SMD T R Download PDF datasheet for AMCV-0805-5R5-C180N-T.pdf |
|
AVX | Var 13VAC 18VDC 500A 25.5V 1210 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS121018J390RP.pdf |
|
TDK | SNF07K270,270V,10% Download PDF datasheet for B72207U2271K502.pdf |
|
TDK | Var MOV 300VAC 385VDC 3500A 470V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72210S2301K101.pdf |
|
Liteon Opto | LTPV-LV10621KDAR-TR-LT RADIAL LEAD VARIS - |
|
Panasonic | Var 16VDC 27V SMD Embossed T R Download PDF datasheet for ERZHF2M270.pdf |
|
Panasonic | Var 14VAC 18VDC 1000A 22V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV09D220.pdf |