| Part Number | 6000-102K-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 803800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind RF Choke Bobbin Core 1mH 10% 252KHz 20Q-Factor Ferrite 510mA RDL |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Leaded |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 6000-102K-RC |
| Datasheet download |
| Part Number | 6000-102K-RC |
|---|---|
| Lead Style | Radial |
| Package/Case | 9 X 12.2 |
| Product Dimensions | 12.2 mm |
| Technology | Bobbin Core |
| Type | RF Choke |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Test Frequency | 252 kHz |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Diameter | 9 mm |
| Product Height | 12.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-6000-102K-RC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1mH 10% 252KHz 55Q-Factor Ferrite 100mA RDL Bag Download PDF datasheet for RLB0608-102KL.pdf |
|
Bourns | Ind High Current Toroid 470uH 15% 1KHz 3.8A RDL Download PDF datasheet for 2320-V-RC.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Ind Choke Coil 50uH 25% 200KHz Amorphous Metal Alloy 10A Radial Download PDF datasheet for LBTM010500N7-V0E.pdf |
|
Sumida | Ind Power Unshielded Wirewound 100uH 10% 1KHz Ferrite 1.7A Pin Box Download PDF datasheet for RCH110NP-101K.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Wirewound 2.2uH 20% 10KHz Ferrite 7.2A RDL - |
|
Bourns | Ind High Current Toroid 560uH 15% 1KHz 4A RDL Download PDF datasheet for 2300LL-561-V-RC.pdf |
|
Pulse | Ind Power Toroid 50uH 20% 5A RDL Download PDF datasheet for P0848NL.pdf |
|
Pulse | Ind Power Toroid 47uH 20% 3A RDL Download PDF datasheet for PE-53112NL.pdf |
|
KEMET | Ind High Frequency 35mH 1KHz 500mA Pin Download PDF datasheet for SS11VL-R05350.pdf |
|
Bourns | Ind RF Choke 15uH 10% 1KHz 40Q-Factor Ferrite 1.75A RDL Bag Download PDF datasheet for RL822-150K-RC.pdf |