PM54-100M-RC Bourns
PM54-100M-RC Images
Please contact us for more photos of PM54-100M-RC
Part Number PM54-100M-RC
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Bobbin Core 10uH 20% 1KHz Ferrite 1.45A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PM54-100M-RC
Datasheet download PM54-100M-RC.pdf
Request Quotation for PM54-100M-RC
PM54-100M-RC Specifications
Part Number PM54-100M-RC
Product Dimensions 4.5 mm
Test Frequency 1 kHz
Max Processing Temp 230
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 125 °C
Technology Bobbin Core
Package/Case 5.8 X 4.5
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Diameter 5.8 mm
Product Height 4.5 mm