SRN4018-101M Bourns
SRN4018-101M Images
Please contact us for more photos of SRN4018-101M
Part Number SRN4018-101M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 420mA 1515 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRN4018-101M
Datasheet download SRN4018-101M.pdf
Request Quotation for SRN4018-101M
SRN4018-101M Specifications
Part Number SRN4018-101M
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Core Material Ferrite
Type Power
Test Frequency 100 kHz
Package/Case 1515
Product Dimensions 4.2 x 4.2 x 1.8 mm
Operating Temperature -25 to 120 °C
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Depth 4.2 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 4.2 mm