SRN8040-3R3Y Bourns
SRN8040-3R3Y Images
Please contact us for more photos of SRN8040-3R3Y
Part Number SRN8040-3R3Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz Ferrite 5.6A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRN8040-3R3Y
Datasheet download SRN8040-3R3Y.pdf
Request Quotation for SRN8040-3R3Y
SRN8040-3R3Y Specifications
Part Number SRN8040-3R3Y
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Technology Wirewound
Max Processing Temp 255
Protection Style Semi-Shielded
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 30 %
Package/Case 8.3 X 8.3 X 4
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Dimensions 8.3 x 8.3 x 4 mm
Product Depth 8.3 mm
Product Height 4 mm
Product Length 8.3 mm