| Part Number | SRP4020TA-4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 491430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 2.6A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP4020TA-4R7M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP4020TA-4R7M |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 4.45 X 4.06 X 1.8 |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Type | Power |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SMD |
| Technology | Wirewound |
| Product Dimensions | 4.45 x 4.06 x 1.8 |
| Tolerance | 20 % |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 4.06 mm |
| Product Height | 1.8 mm |
| Product Length | 4.45 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP4020TA-4R7M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Abracon | THIN FILM CHIP INDUCTOR 1.0 X 0.5 X 0.32MM Download PDF datasheet for ATFC-0402-12NG-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 15uH 60uH 20% Iron 2.2A 1.1A T R Download PDF datasheet for PM3604-15-RC.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 100nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 100mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1CR10JMT.pdf |
|
Eaton | IND 210 NH @ 55A 2PAD FP HOR SMT Download PDF datasheet for CTX01-18738-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 58nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R06-R.pdf |
|
TDK | Ind General Purpose Chip Wirewound 12nH 5% 250MHz 40Q-Factor Ceramic 700mA 0805 Blister T R Download PDF datasheet for B82498B3120J.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 1uH 5% 7.9MHz 15Q-Factor Ferrite 245mA 0805 T R Download PDF datasheet for AISC-0805F-1R0J-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 470uH 10% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 210mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-471KL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 2.5KOhm 100MHz 50mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603A252R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 5.6nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS5N6S02D.pdf |