| Part Number | SRP7028A-4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 342870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 5.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP7028A-4R7M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP7028A-4R7M |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 7.3 X 6.6 X 2.8 |
| Supplier Package | SMD |
| Technology | Wirewound |
| Pin Count | 2 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Dimensions | 7.3 x 6.6 x 2.8 |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP7028A-4R7M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | THIN FLIM 0201 0.56PF +-0.05PF Download PDF datasheet for L0201R56AHSTR.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 50A T R Download PDF datasheet for CPL2-5-50TR-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 17.5A T R Download PDF datasheet for PG0871.102NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 1.3A T R Download PDF datasheet for SRU1038-101Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100nH 30% 100KHz Carbonyl Powder 12A T R Download PDF datasheet for SRP4020TA-R10Y.pdf |
|
Eaton | Ind Common Mode 166uH 100KHz Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for CMS1-13-R.pdf |
|
Eaton | IND PWR SHLD 47UH 20% 100KHZ FERRITE Download PDF datasheet for SD3118-470-R.pdf |
|
API Delevan | RF INDUCTOR,ROHS, SURFACE MOUNT, SHIELDE Download PDF datasheet for S1210R-821K.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS22NJ02D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 6.5uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 6A T R Download PDF datasheet for SRR1208-6R5ML.pdf |