| Part Number | SRR1208-151YL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 750360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 15% 1KHz 14Q-Factor Ferrite 1.3A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1208-151YL |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1208-151YL |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 230 |
| Technology | Wirewound |
| Package/Case | 13 X 13 X 8.5 |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Tolerance | 15 % |
| Protection Style | Shielded |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 8.5 mm |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 8.5 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1208-151YL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | IND, HIGH CURRENT, 1.0UH, 17A, 2 PADS, SMT Download PDF datasheet for HCP0704-1R0-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | FERRITE BEAD, MULTILAYER CHIP, 0805, 600 OHMS 25%, T&R Download PDF datasheet for BK2125HM601-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 10% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.38A T R Download PDF datasheet for SRR1260-221K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Bobbin Core 39uH 15% 1KHz Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for PM54-390L-RC.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 220nH 20% 100KHz Powdered Iron 51A T R Download PDF datasheet for HCM1305-R22-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 4.7uH 20% 1MHz Metal 2.5A 5050 Embossed T R Download PDF datasheet for MDPK5050T4R7MM.pdf |
|
Bourns | Ind High Current Wirewound 22uH 10% 1KHz Iron 11A Box Download PDF datasheet for PM2120-220K-RC.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 2.5nH 10% 150MHz 145Q-Factor Air 4.8A T R Download PDF datasheet for AIAC-1512C-2N5K-T.pdf |
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 27nH 2% 50MHz 55Q-Factor Ceramic 1A 1008 T R Download PDF datasheet for PE-1008CD270GTT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 22nH 2% 100MHz 40Q-Factor 500mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for LQW18AN22NG00D.pdf |