| Part Number | SRR1260-220M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 480690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 29Q-Factor Ferrite 4A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1260-220M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1260-220M |
|---|---|
| Impedance | |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 12.8 x 12.8 x 6.5 mm |
| Minimum Quality Factor | |
| Inductance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Resistance | |
| Maximum DC Current | |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 230 |
| Package/Case | 12.8 X 12.8 X 6.5 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Ferrite |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 12.8 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1260-220M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 630mA 2424 T R Download PDF datasheet for NR6012T220ME.pdf |
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 1uH 10% 25MHz 35Q-Factor Ceramic 120mA 1008 T R Download PDF datasheet for PE-1008CD102KTT.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR 180NH - |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 220uH 10% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 1.3A T R Download PDF datasheet for SDR1307-221KL.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 4.1A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER3R3M1A.pdf |
|
TDK | Ind High Current 1uH 10% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 2.5A 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442-H1102-K.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz Ferrite 3.7A 4.9 X 4.9 X 4.1 T R Download PDF datasheet for NRS5040T2R2NMGJ.pdf |
|
Vishay | Ind Chip High Current Shielded 5.6uH 20% 100KHz 4.25A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZER5R6M1A.pdf |
|
TDK | Ind Chip Molded Wirewound 100uH 10% 100KHz 27Q-Factor Ferrite 65mA 1210 Blister T R Download PDF datasheet for B82422-A1104-K100.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Chip 10uH 20% 100KHz 4A T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER100M51.pdf |