| Part Number | FP0906R1-R30-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 826200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0906R1-R30-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0906R1-R30-R |
|---|---|
| Inductance | 300 nH |
| Maximum DC Resistance | 290 uOhm |
| Packaging | Tape and Reel |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 6.2 X 9.4 X 8 |
| Maximum DC Current | 51 A |
| Family | FP0906R1 |
| Lead Free | Yes |
| Tolerance | 10 % |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Ferrite |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0906R1-R30-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Ind High Frequency Chip Unshielded Wirewound 24nH 5% 250MHz 36Q-Factor 700mA 0603 T R Download PDF datasheet for 7-1624112-9.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 1.9A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZER220M11.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 55uH 20% 560mA T R Download PDF datasheet for PE-53813SNLT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for HK100522NJ-T.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R Download PDF datasheet for FP0906R1-R30-R.pdf |
|
TE Connectivity | Ind Bead Multi-Layer 300Ohm Ferrite 600mA 0805 T R Download PDF datasheet for 1-1624117-3.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 20% 1KHz 700mA T R Download PDF datasheet for NPIS104F221MTRF.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Shielded Multi-Layer 4.7uH 10% 10MHz 35Q-Factor Ferrite 15mA 0603 T R Download PDF datasheet for AIML-0603-4R7K-T.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | Ind Common Mode Filter 90Ohm 25% 100MHz 400mA 0805 Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for MCM2012B900GBE.pdf |
|
Panasonic | Ind Chip Choke Coil Shielded Wirewound 2.7uH 30% 100KHz 6.5A (10 X 10 X 4.5mm) Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLATP2R7NB.pdf |