| Part Number | DBCPHC1502AT1 E8 |
|---|---|
| Manufacturer | Dubilier Components |
| Quantity in stock | 136090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DBLDBCPHC1502AT1 E8 PN00170, 2 WAY HEADE |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DBCPHC1502AT1 E8 |
| Datasheet download |
| Part Number | DBCPHC1502AT1 E8 |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Termination Method | Solder |
| Lead Free | Yes |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Type | Unshrouded Header |
| Family | C15 |
| Gender | PIN |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Contact Resistance | 30 MOhm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Rad Hard | No |
| Number of Contacts | 2 |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 8.54 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-DBCPHC1502AT1 E8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-06LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 280374-1.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-125-02-S-D-A-K-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT536124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-110LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980971.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104910-9.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE516127D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-647050-8.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529910608.pdf |