| Part Number | DR73-221-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 866080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 520mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR73-221-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR73-221-R |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 3.55 mm |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 3.55 |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 3.55 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR73-221-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NIC Components | Ind Power Unshielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 4A T R Download PDF datasheet for NPI43C1R0MTRF.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Inductor, SMD, MLCC, SDCL0603Q-02 Series, 0603, 10nH, \u00b15%, -55\u00baC~+125\u00baC, T R Download PDF datasheet for SDCL0603Q10NJT02.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip Wirewound 360 Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for SRF2012-361YA.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 27nH 5% 100MHz 10Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for ELJRE27NJFA.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 6.1A T R Download PDF datasheet for UP2UC-2R2-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | MULTILAYER FERRITE CHIP BEADS Download PDF datasheet for LF BK2125HS121-T.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode Choke 33Ohm 100MHz 15A T R Download PDF datasheet for CM2021Y330R-10.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 10nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 250mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C10NJMT.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 8A T R Download PDF datasheet for NPIS14P4R7MTRF.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 2.2uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 22A T R Download PDF datasheet for SRP1265A-2R2M.pdf |