| Part Number | DR73-6R8-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 422480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Ferrite 2.55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR73-6R8-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR73-6R8-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 3.55 |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 3.55 mm |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 3.55 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR73-6R8-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind General Purpose Chip Unshielded Wirewound 12uH 5% 1MHz 35Q-Factor Ferrite 180mA 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32MN120J23L.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 4A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER100M11.pdf |
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 18nH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 700mA 0603 T R Download PDF datasheet for PE-0603CD180JTT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Molded Wirewound 1.5uH 15% 1KHz Ferrite 8.7A 5832 T R Download PDF datasheet for IHSM5832ER1R5L.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip 22uH 1K Ohm -30% to 50% 100KHz Ferrite 200mA 1812 T R Download PDF datasheet for SRF4532-220Y.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 1mH 20% 100KHz 410mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLCTV102M.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 100nH 2% 150MHz 35Q-Factor Ceramic 400mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ERR10G01.pdf |
|
Eaton | Ind Power 220nH 10% 100KHz Ferrite 79A T R Download PDF datasheet for FP1008R1-R220-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 10uH 20% 100KHz 600mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVEG100M.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 1.32mH 35% 3.3A Tube Download PDF datasheet for P0420NL.pdf |