| Part Number | FP1007R3-R17-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 467100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 170nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1007R3-R17-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1007R3-R17-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 10.4 x 8 x 7.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 10.4 X 8 X 7.5 |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 10.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1007R3-R17-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 2.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-220NC.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 270nH 2% 100MHz 30Q-Factor Ceramic 170mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ERR27G01.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 2.2uH 30% 1MHz Ferrite 1.46A 1212 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH3NPN2R2NJ0L.pdf |
|
API Delevan | Ind Common Mode Choke Unshielded 47uH -25% to 35% 10KHz Ferrite 5A T R Download PDF datasheet for CM6350R-473.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 900mA 1515 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH3D16NP-4R7NC.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Unshielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3.9A T R Download PDF datasheet for NPI31W100MTRF.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Powdered Iron 20A T R Download PDF datasheet for HCM1305-2R2-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.96A T R Download PDF datasheet for DR127-101-R.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 68nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 380mA T R Download PDF datasheet for AIAC-1008C-68NK-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Metal 4.8A T R Download PDF datasheet for ETQP4M4R7YFP.pdf |