| Part Number | FP1010R1-R120-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 351000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power 120nH 15% 100KHz 371Q-Factor Ferrite 50A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1010R1-R120-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1010R1-R120-R |
|---|---|
| Package/Case | 10 X 7 X 10 |
| Inductance | 120 |
| Maximum Processing Temperature | 250 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum DC Resistance | 0.185 |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Quality Factor | 371@1MHz |
| Test Frequency | 100 |
| Maximum DC Current | 50 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 15 |
| Package Dimensions | 10 x 7 x 10 |
| Type | High Current Power |
| Product Depth | 7 |
| Product Height | 10 |
| Product Length | 10 |
| Replacement Part Number | PART-FP1010R1-R120-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 2.9A 1515 T R Download PDF datasheet for SRN4018-2R2M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 1KHz 40Q-Factor Ferrite 1.7A T R Download PDF datasheet for SRR1005-150M.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 470nH 5% 25MHz 40Q-Factor Iron 653mA 1210 T R Download PDF datasheet for S1210R-471J.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 1.7A T R Download PDF datasheet for SRR1260-101M.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-layer 33nH 5% 100MHz 12Q-Factor 500mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for LQG18HH33NJ00D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Iron 8A T R Download PDF datasheet for SRP7030-2R2M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 6.1A T R Download PDF datasheet for UP2UC-2R2-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.3A 1515 T R Download PDF datasheet for SRN4018-100M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 220nH 10% 100KHz Ferrite 74A T R Download PDF datasheet for FP1008R2-R220-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 2.2A 1210 T R Download PDF datasheet for BR L3225T1R0M.pdf |