| Part Number | FP1107R1-R23-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 263810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 230nH 10% 100KHz Ferrite 55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1107R1-R23-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1107R1-R23-R |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 11 x 7.2 x 7.5 mm |
| Package/Case | 11 X 7.2 X 7.5 |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1107R1-R23-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz 2.1A T R Download PDF datasheet for P1166.682NLT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 30A 6767 T R Download PDF datasheet for IHLP6767GZER4R7M11.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 2.7uH 20% 100KHz 1.8A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6RH2R7M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 220nH 20% 100KHz 32A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZERR22M01.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 16A T R Download PDF datasheet for HCM1104-1R5-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead 120nH 100KHz 64A T R Download PDF datasheet for PA3288.121HLT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Shielded Thin Film 90Ohm 100MHz 0504 Embossed T R Download PDF datasheet for DLP11SN900HL2L.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 1.4uH 30% 100KHz 11A T R Download PDF datasheet for P1170.142NLT.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Multi-Layer 18nH 5% 100MHz 5Q-Factor Ceramic 100mA 0201 T R Download PDF datasheet for AIMC-0201-18NJ-T.pdf |
|
TDK | Ind High Current Chip Molded 2.2uH 10% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 1.8A 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442H1222K.pdf |