| Part Number | FP1107R2-R30-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 456860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 42A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1107R2-R30-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1107R2-R30-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Type | High Current Power |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 11 X 7.2 X 7.2 |
| Product Dimensions | 11 x 7.2 x 7.2 mm |
| Core Material | Ferrite |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 7.2 mm |
| Product Length | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1107R2-R30-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz Powdered Iron 5.5A T R Download PDF datasheet for SRP6540-5R6M.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Shielded Molded Wirewound 47uH 5% 2.52MHz 30Q-Factor Powdered Iron 100mA 1210 T R Download PDF datasheet for ISC1210SY470J.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz Ferrite 550mA 1515 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH3D16NP-100NC.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Unshielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 760mA T R Download PDF datasheet for ELC3GN4R7N.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 13.3A T R Download PDF datasheet for PG0642.152NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1mH 10% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 500mA T R Download PDF datasheet for SDR1806-102KL.pdf |
|
Eaton | Ind Power 220nH 10% 100KHz Ferrite 74A T R Download PDF datasheet for FP1008R2-R220-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 100nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK1608R10J-T.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Unshielded Wirewound 47uH 5% 2.5MHz 50Q-Factor Ferrite 200mA 1812 T R Download PDF datasheet for 1812R-473J.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 2.2A T R Download PDF datasheet for P1169.333NLT.pdf |