| Part Number | HCF1007-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 832340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 1uH 10% 100KHz Ferrite 16A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCF1007-1R0-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCF1007-1R0-R |
|---|---|
| Package/Case | 10.3 X 8.1 X 6.65 |
| Product Dimensions | 10.3 x 8.1 x 6.65 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Impedance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 8.1 mm |
| Product Height | 6.65 mm |
| Product Length | 10.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCF1007-1R0-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 3.6A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZER220M11.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 47uH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 2.5A T R Download PDF datasheet for SDR1806-470ML.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz Ferrite 3.9A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH127 LDNP-330MC.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 2.5A 2424 T R Download PDF datasheet for PG0063.222NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 68uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 1.2A T R Download PDF datasheet for PM3316-680M-RC.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Shielded Multi-Layer 47nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for AIMC-0603-47NJ-T.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 4.7uH 25% 100KHz Powdered Iron 5A T R Download PDF datasheet for HCP0704-4R7-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2.5uH 20% 1KHz 21Q-Factor Ferrite 2.5A T R Download PDF datasheet for SRR0604-2R5ML.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 132uH 20% 100KHz Ferrite 3.28A 1.64A T R Download PDF datasheet for SRF1260-330M.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 47nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 320mA T R Download PDF datasheet for AIAC-0805C-47NK-T.pdf |