| Part Number | HCM0703-1R5-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 484220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 9A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM0703-1R5-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM0703-1R5-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Package/Case | 7.4 X 7 X 3 |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 7.4 x 7 x 3 mm |
| Core Material | Powdered Iron |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 250 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 7.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM0703-1R5-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 31Q-Factor Ferrite 1.6A T R Download PDF datasheet for SRR7045-150M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz 2.5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER5R6M01.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 450nH 20% 100KHz Powdered Iron 29A T R Download PDF datasheet for HCM1104-R45-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 10% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 1.55A T R Download PDF datasheet for SRR1260-151K.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 2.01A 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-4R7-R.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 770uH 35% 4.7A T R Download PDF datasheet for P0422NLT.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 2.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-220NC.pdf |
|
Sumida | CRHCDRH5D28RHPNP-220M FIXED IND 22UH 1.2 - |
|
TDK | VLS252010CX-R47M Download PDF datasheet for VLS252010CX-R47M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM221-T.pdf |